Haber Detayı
09 Haziran 2019 - Pazar 15:19
 
Samsun'daki bu mahalle Ermenilerin kutsal mekanıydı
Samsun Haber Ajansı - Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan Selahiye Mahallesi, Ermeni vatandaşların kutsal mekanlarından biriydi.
Tarih Haberi
Samsun'daki bu mahalle Ermenilerin kutsal mekanıydı

Samsun Haber (SHA) - Uzun zamandır cami olarak halka hizmet veren Selahiye Mahallesi'ndeki Selahiye Cami, bir dönemler Ermenilerin kullandığı kiliseydi. 

Selahiye Camisinin eskiden kilise olarak kullanıldığını belirten Yerel Tarih Grubu Başkanı Emin Kırbıyık, dönemin valisi olan Kazım Paşa tarafından kilisenin camii olduğunu söyledi.

KAZIM PAŞA DÖNEMİNDE KİLİSE CAMİ OLDU

Selahiye Camisinin önceden Ermeni Kilisesi olduğunu belirten Samsun Yerel Tarih Grubu Başkanı Emin Kırbıyık, “1900’lü yılların başında Samsun’un nüfusu 14. Bin civarındaydı. Bu nüfusun 3’te 1 Ermeni, 3’te 1’i Rum ve 3’te 1’’i de Türk vatandaşıydı. Selahiye Camisi önceden Ermeni Kilisesiydi. Mahallede yaşayan Ermeniler ise bu kilisede ibadetlerini yaparlardı. Kazım Paşa’nın Valilik yaptığı dönemde ise kilise camiye dönüştürüldü. Mahallede yaşayan Ermenil1970’lere kadar Selahiye Mahallesi Ermeni mahallesi olarak biliniyordu ve daha sonra Selahiye Mahallesine dönüştü. Selahiye Mahallesi Ermeniler, Rumlar ve Türk vatandaşları tarafından karışmaya başladı. Selahiye Mahallesi büyüyünce daha sonra Kadıköy Mahallesi ve Selahiye Mahallesi olarak ikiye bölündü” dedi.

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Samsunun, İlkadım, ilçesinde, bulunan, Selahiye, Mahall
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun'daki bu mahalle Ermenilerin kutsal mekanıydı
Samsun'daki bu mahalle Ermenilerin kutsal mekanıydı
Yorumlar
Haber Yazılımı