Haber Detayı
29 Nisan 2019 - Pazartesi 11:54
 
Samsun'a yerleşen ilk kabile "KİMMERLER"
Samsun Haber Ajansı - Samsun'un bilinen en eski adı olan "Enete" adını veren kabile, kimlerden oluşuyor?
Tarih Haberi
Samsun'a yerleşen ilk kabile

Samsun Haber - Şahin Binici (SHA) - Tarihi boyunca birçok topluluğa ve medeniyete ev sahipliği yapan Samsun'un, bilinen ilk adının Amisos değil, Enete olduğu ortaya çıktı. 

Samsun'un bilinen ilk adının Enete olduğunu ise, birçok tarihçi gibi Samsun Yerel Tarih Grubu Başkanı Emin Kırbıyık, Samsun Haber Ajansı'na yaptığı açıklama ile doğruladı. Samsun'un ilk isimlerinden olan Enete isminin açıklanmasının ardından, 'Neden bu şehre Enete denilmiş? sorusu da akıllarda merak konusu oldu. 

Samsun'a bu ismin hangi kavim tarafından verildiğini araştıran Samsun Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Şahin Binici, daha önce Samsun medyasında yer almamış bir habere imza attı. 

Yapılan araştırmalar sonucunda, Samsun'un bilinen ilk adı olan Enete'nin, ilk yerleşim dönemlerinde Samsun'da yaşayan Enetoi Kabilesi tarafından verildiği ortaya çıktı. 

KİMMERLER VE ENETOİ KABİLESİ

Samsun Haber Ajansı tarafından yapılan araştırmalarda, Kimmer Kabilesi ile Enetoi Kabilesinin bağlantılı olduğu ve bu kabilelerin, Orta Asya kökenli bir kavim olduğu öğrenildi. 

 Karadeniz'in Kuzey'inde Hazar Denizi ve Tuna Nehri arasındaki coğrafya M.Ö. II. Bin'in başları ve M.Ö. VIII. yüzyıllar arasında Orta Asya kökenli bir kavim olan ve daha sonraki yıllarda adlarından Kimmer olarak bahsedilen kavmin, İstiklerin işgalinden sonra Anadolu'ya yerleştiği, bazı kaynaklarda yer alıyor. 

  M.Ö. IX. yüzyılda İskitler'in baskısıyla yerlerinden oynayan bir Kimmer kolu, daha sonraki yıllarda Güney Karadeniz kıyılarına yerleşmişlerdir. Bazı tarihçiler yazdıkları makalelerde, Kimmerlerin Eskiçağ'daki, Türk Kültür tarihinin ilk temsilcileri olduğunu yazıyor.

KİMMERLERİN KARADENİZ'E GELİŞİ

 Kimmerler Proto-Türkler olarak tanımladığımız Ural - Altay kökenli bozkır göçebelerinin Batı kolunu oluştururlar. M.Ö. II. Bin yılın başlarından M.Ö. VIII. yüzyıla kadar -merkez Kırım olmak üzere- Karadeniz'in Kuzey'inde, Avrasya bozkırlarında ve Kafkasya bölgesinde yaşamışlardır.
 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Samsunun, bilinen, eski, adı, olan, "Enete", adını, ver
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun'a yerleşen ilk kabile
Samsun'a yerleşen ilk kabile
Samsun'a yerleşen ilk kabile
Yorumlar
Haber Yazılımı