Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 15:56
 
Samsun Lozan Caddesi'nde esnaflar bir bir kepenk kapatıyor
Samsun Haber Ajansı - Samsun'da önceki dönem Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı tarafından yaptırılan Lozan Çarşı Cadde projesinden sonra işler yüzde 50 düştü, 8 esnaf dükkan kapattı.
Ekonomi Haberi
Samsun Lozan Caddesi'nde esnaflar bir bir kepenk kapatıyor

Samsun Haber (SHA) - İshak Taşçı'nın 55'te 55 projesi arasında yer alan Lozan Çarşı Cadde projesi geçtiğimiz yıl başlatıldı. 10 milyon malyiyeti olan proje bu yıl Mart ayında İshak Taşçı tarafından hizmete açılmıştı. Gidiş geliş yönlü olarak trafiğe açık olan cadde projeden sonra tek yön olarak araç trafiğine açıldı. Proje açıldıktan sonra işlerin yüzde 50 düştüğünü belirten esnaflar ayrıca 8 dükkanın kapattığını söyledler. Proje yapılırken kendilerinin fikirlerinin alınmadığını dile getiren esnaflar, eğer bir çözüm bulunmadığı takdirde Lozan Caddesi'nde çok daha fazla işyerinin kapatabileceğibi ifade ettiler.

Eski haliyle işlerinin çok iyi olduğunu belirten cadde esnafı Ferhat Şahin, "Trafik gidiş gelişken çok müşterimiz vardı. Tek yön yapılıp park yeri yapılmadığından geçen araç ve insan sayısı ve işerimiz yarı yarıya düştü. Yaklaşık 10 dükkan kapattı. Kapatmaya da devam ediyor. Projenin adı çarşı cadde ama çarşılık bir hali kalmadı. Esnaf cepten yiyor. Nereye kadar dayanabileceğiz bilmiyoruz. Eski hali gibi çift yönlü yapılmasını istiyoruz" dedi.

Projenin cirolarını yarı yarıya düşürdüğünü belirten cadde esnafı Sehat Aktaş, "Bu projeyi neye göre yaptılar anlayamadık. Yaparken esnafa sormadılar. Yolu kıstılar 50 kişinin yürüdüğü yerde 500 kişilik kaldırım yaptılar. Havuz yaptılar. Çalışmıyor. Aydınlatma problemli sürekli arıza veriyor. Ölü yatırım burası. Eskiden olan canlılık şimdi kalmadı. Esnaf dayanamıyor artık. Birçok esnaf arkadaşımız kapattı" diye konuştu.

Yolun çok daraldığını belirten cadde esnafı Sebahat Çakır," Toptancı geliyor arabasını parkedemiyor. Sadece esnaf değil ev sahipleri de şikayetçi. İşler yarı yarıya düştü. Yaparken bize sormadılar. Hiç fikrimizi almadılar. Keşke eski haline getirseler" şeklinde konuştu.

Cadde esnafı İlyas Keskin, "Proje yapıldı ama hala eksiklikler var. Bundan sonra ne yapılması gerekir ona bakılması lazım. Burada atm ve farklı işlerlik kazanacak şeyler yapılması lazım. Büyük bir yatırım yapıldı. Ekonomideki bozulmalarla birlikte proje yapılmasının ardından işler bayağı bir düştü" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Cadde de 29 yıllık esnaflık yapan İbrahim Arz , "Önceden işlerimiz iyiydi. Şimdi bağkurumu ödeyemiyorum. Bir an önce eski haline döndürülmesi gerekir burası" dedi.

Proje yapılırken esnafın fikrinin alınmadığını belirten cadde esnafı Hasan Ulusoy, "Yaptım oldu düşüncesiyle yaptılar. Plansız programsız bir proje oldu. Tirilyonlarca yatırım çöp oldu. Berbere gidecek adam arabasını parkedemediği için gelmiyor. Esnaf bitmiş durumda. Acilen buranın eski haline getirilerek dolmuş ve otobüslerin yeniden bu caddeye girmesi gerekir" diye konuştu.

Burası yapılırken herhangi bir yetkili esnafın fikrini almadı. Hiç bir esnaf bu projeden memnun değil. Çok esnaf kapattı. Böyle giderse çok arkadaşımız daha kapatır. Proje için 10 milyon TL'nin harcandığını söylüyorlar. Yazık günah milletin parası" şeklinde konuştu

 

 

 

Kaynak: Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Samsunda, önceki, dönem, Atakum, Belediye, Başkanı, İsh
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun Lozan Caddesi'nde esnaflar bir bir kepenk kapatıyor
Samsun Lozan Caddesi'nde esnaflar bir bir kepenk kapatıyor
Samsun Lozan Caddesi'nde esnaflar bir bir kepenk kapatıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı