Haber Detayı
07 Ağustos 2020 - Cuma 15:56
 
Samsun Kuyumcular Odası Başkanı altındaki artışı değerlendirdi
Samsun Haber Ajansı - Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, son dönemlerde rekor üstüne rekor kıran altının, yükseliş hikayesini anlattı.
Ekonomi Haberi
Samsun Kuyumcular Odası Başkanı altındaki artışı değerlendirdi

Samsun Haber Ajansı'na konuşan Özman, altın fiyatlarının dünyadaki tüm ülkelerde yükselişte olduğunu belirterek, özellikle Türkiye'de daha yüksek fiyatlardan satıldığını söyledi. 

 

Altının rekor yükselişe geçmesindeki ilk etkenin tüm dünyanın mücadele ettiği korona virüs salgını olduğunun altını çizen Özman, "Altın ilk kez böylesine hızlı bir yükselişe geçti. Daha önceki yıllarda da kısa sürede yükselmeler olmuştu. Ancak bu yıl tarihi bir rekor kırdı. Ben ilk kez bu denli hızlı yükseldiğine ve bu fiyatlara eriştiğine şahit oldum. Bu beklemediğimiz bir durum değildi. Altının buralara geleceğinin tahminlerini daha önceden yürütmüştük. Ancak bu kadar beklemiyorduk. Yılbaşından sonra, yani 1 Ocak 2020 tarihinde altının gramı 250 lira civarı satılırken, bugün 500' e 600'lere çıktı. Hemen hemen 8 ay içerisinde toplamda yüzde 65'lik bir yükselme meydana geldi. Bu bir rekordur" dedi. 

 

BİR AYDA 250 TL YÜKSELDİ

 

Pandeminin son bulmaması halinde altın fiyatlarındaki yükselmelerin de devam edeceğinin altını çizen Özman, "Bu salgın özellikle altın fiyatlarını ve döviz kurlarını çok etkiledi. Bu dönemde altına yatırım yapmak isteyen vatandaşların sayısı da oldukça fazlalaştı. Şu anda bile altın yüksek olmasına rağmen yatırım için altın almaya gelen müşterilerimiz var. Tabii onlar da düşmeyeceğini bildiği için alıyor. Biz de bu süreçte düşmesini beklemiyoruz. Daha da yukarılara tırmanacağını tahmin ediyoruz. Düğün sezonunun da açılmasıyla birlikte, geçen ay 650 TL'den satılan çeyrek altın, bu ay 895 TL'den satılıyor. Bu çok ciddi bir artış. 1 ayda en az 200 ila 250 TL'lik bir artış yaşandı." diye konuştu. 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Kuyumcular, Odası, Başkanı, altındaki, artışı, değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı