Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 17:21
 
Samsun'da yerin altında gizli tünel
Samsun Haber Ajansı - Samsun'da yerin altında tarihi geçmişi asırlar öncesine dayanan tünel olduğu iddia edildi.
Tarih Haberi
Samsun'da yerin altında gizli tünel

Roma imparatorluğu dönemine ait olduğu ve yerin altında metrelerce uzunlukta olduğu öne sürülen gizli tünel, iddiaya göre bugünkü Liman Mahallesi'nde bulunan ve olimpiyatlara ev sahipliği yapan stadyumun altından başlıyor. 

 

Gezi caddesinin altından geçerek karşıda bulunan Baruthane Mahallesi'ne kadar devam ettiği belirtilen gizli tünelden, yapılan kazı çalışmalarında sikke çıkarıldığı da ön plana çıktı. Samsun Yerel Tarih Grubu Başkanı Emin Kırbıyık'ın araştırmalarına göre, bu bölgede bulunan gizli tünelin Amisos tepesine kadar çıktığı biliniyor. 

 

Samsun Haber Ajansı'na konuşan Kırbıyık, "Burada yerin altından geçen bir gizli tünel var. Bu tünel Fener Stadyumunun altından geçerek Baruthane mahallesine kadar çıkıyor. Hatta burada yapılan kazı çalışmalarında sikke çıkarıldı. Stadyumun olduğu bölgede  bir gizli geçidin kapısı var. O kapı direk Baruthane Mahallesi'ne çıkar. Geçit yerin altından başlayıp bir dağın içerisinden geçirilmiş.Ancak bugün buralar hep binayla doldu. Bunlara rastlamak çok mümkün olmayabilir" dedi. 

 

Bu bölgenin 2700 yıllık bir yerleşke olduğunu belirten Kırbıyık, tünelin hangi dönemde ne için yapıldığının bilinmediğini söyledi. 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun'da, yerin, altında, gizli, tünel,
Yorumlar
Haber Yazılımı