Haber Detayı
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 10:35
 
Samsun'da engelli vatandaşa 200 bin TL borç çıkardılar
Samsun'da yaşayan Davut Demirtaş isimli engelli vatandaşa, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından tam 200 bin TL borç çıkartıldı.
Yaşam Haberi
Samsun'da engelli vatandaşa 200 bin TL borç çıkardılar

Samsun Haber Ajansı (SHA) -  Samsun'da yaşayan yüzde 94 oranında engelli Davut Demirtaş, 3 ay önce evine gönderilen icra mektubu ile hayatının şokunu yaşadı.

 

 Yıllarca inşaat ustası olarak çalışan ve 10 yıl önce üzerine 1 tonluk beton düşmesi sonucunda engelli kalan Davut Demirtaş'a SGK tarafından toplamda 200 bin TL borç çıkarıldı. 

 


 İddiaya göre Demirtaş'a, 10 yıl önce başına gelen kazanın ardından  SGK tarafından aylık maaş bağlandı.  Demirtaş, kendisine bağlanan aylık 3 bin TL'nin sebebini öğrenmek için SGK'nın yolunu tuttu. SGK görevlilerine kendisinin sigortasız olduğunu ve buna rağmen aylık maaş bağlandığını belirten Demirtaş'a iddiaya göre SGK görevlileri "Emekli olmuşsun maaş alıyorsun. Daha ne istiyorsun. Evine dön maaşını almaya devam et" dediler.

 

Bunun üzerine Demirtaş SGK tarafından gönderilen maaşı almaya devam etti. 10 yıl boyunca SGK'dan maaş alan Demirtaş, yılbaşı günü evine gelen haciz ile şok oldu. 

 

 

Samsun Haber Ajansı'na konuşan Davut Demirtaş, "Tam 10 yıl boyunca bana verdikleri maaşı SGK şimdi toplu olarak benden geri istiyor. Evime haciz gönderdiler. Ödemezsem haciz yoluyla bu parayı alacaklarını söylediler. Bana bu borç geldiğinde ne olduğunu ilkten anlamadım. Sonrasında öğrendim ki bana verdikleri maaşı geri istiyorlarmış. Ben kazadan sonra bana maaş bağlandığında SGK'ya giderek zaten söylemiştim. Ancak bana seni emekli yaptık paranı alacaksın dediler. Şimdi de geri istiyorlar. Çaresiz kaldım. Benim bir tekerlekli sandalyem var. Devlet gelip alacaksa onu da alsın ne yapayım? Ortada bir hata varsa bu kendilerinin hatasıdır. Ben şimdi yüzde 94 oranında engelliyim. Bu parayı nasıl ödeyeyim? Nasıl çalışayım? Bu parayı ödemem mümkün değil. Herkes elini vicdanına koysun" dedi.

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun'da, engelli, vatandaşa, 200, bin, TL, borç, çıkardılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı