Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 12:50
 
Kimmerli Barbar Conan hemşehrimiz olabilir
Samsun Haber Ajansı - Samsun'a ilk yerleşen ve efsaneye göre Kimmer kavminin lideri olarak bilinen Kimmerli Barbar Conan'ın Samsun'a yaşadığı ya da Samsun'a geldiği iddia ediliyor.
Tarih Haberi
Kimmerli Barbar Conan hemşehrimiz olabilir

Samsun Haber - (SHA) - Geçtiğimiz günlerde SHA Genel Yayın Yönetmeni Şahin Binici tarafından yapılan araştırma sonucunda, Samsun'a ismini veren ilk kavmin KİMMER Kavmi olduğu bilgisine ulaşılmıştı. 

Tarih kaynaklarında bazı tarihçilerin yazılarına göre, Eskiçağda yaşayan Kimmer kavminin, tarihte yaşayan ilk Türkler olarak bilindiği yazmaktadır. Öte yandan, Terme ilçesinde yaşadığı efsanesi göz önünde bulundurulan Amazon Kadınların da, Eskiçağ'da Karadeniz bölgesine yerleştikleri ve Kimmerlere bağlı Enetoi Kavmi'ne mensup oldukları bazı kaynaklarda yer alıyor. 

KİMMERLERİN KARADENİZ'E GELİŞİ
 
 Kimmerler Proto-Türkler olarak tanımladığımız Ural - Altay kökenli bozkır göçebelerinin Batı kolunu oluştururlar. M.Ö. II. Bin yılın başlarından M.Ö. VIII. yüzyıla kadar -merkez Kırım olmak üzere- Karadeniz'in Kuzey'inde, Avrasya bozkırlarında ve Kafkasya bölgesinde yaşamışlardır.

KİMMERLER VE ENETOİ KABİLESİ

Samsun Haber Ajansı tarafından yapılan araştırmalarda, Kimmer Kabilesi ile Enetoi Kabilesinin bağlantılı olduğu ve bu kabilelerin, Orta Asya kökenli bir kavim olduğu öğrenildi. 

 Karadeniz'in Kuzey'inde Hazar Denizi ve Tuna Nehri arasındaki coğrafya M.Ö. II. Bin'in başları ve M.Ö. VIII. yüzyıllar arasında Orta Asya kökenli bir kavim olan ve daha sonraki yıllarda adlarından Kimmer olarak bahsedilen kavmin, İstiklerin işgalinden sonra Anadolu'ya yerleştiği, bazı kaynaklarda yer alıyor. 

  M.Ö. IX. yüzyılda İskitler'in baskısıyla yerlerinden oynayan bir Kimmer kolu, daha sonraki yıllarda Güney Karadeniz kıyılarına yerleşmişlerdir. Bazı tarihçiler yazdıkları makalelerde, Kimmerlerin Eskiçağ'daki, Türk Kültür tarihinin ilk temsilcileri olduğunu yazıyor.

KİMMERLİ BARBAR CONAN
 
Öte yandan, cizgi romanlara ve filmlere konu olan efsane Barbar Conan hakkında, halk arasında birden fazla efsaneye işaret ediliyor. Balıkesir'de, Altınoluk Antandros Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmalarında ‘Barbar Conan’ın ataları olarak kabul edilen Kimmerler’e ait yangın tabakaları bulunmuştu. Bazıları Conan'ın Balıkesir ilinde yaşadığına inanırken, bazı kaynaklar ise Ukrayna'yı yurt edindiğini bildiriyor. 
Kimmer Kabilesine mensup olan Conan'ın, Orta Asya'dan Karadeniz Bölgesi'ne geçiş yaptığı ve Trabzon, Ordu, Samsun gibi illere de uğradığı iddia ediliyor. 


Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Samsuna, ilk, yerleşen, efsaneye, göre, Kimmer, kavmini
Yorumlar
Haber Yazılımı