Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 13:13
 
Hayvan yemi yüzde 100 zamlandı
Samsun Haber Ajansı - Samsun Kırmızı Et Üreticileri Biliği Başkanı Erdal Doğan, son bir yılda hayvan yemine yüzde yüz zam geldiğini söyledi.
Ekonomi Haberi
Hayvan yemi yüzde 100 zamlandı

Samsun Haber(SHA) - Girdi maliyetlerindeki artış kırmızı et üreticilerini olumsuz etkiliyor. Hayvan ithalatının sorunları çözüm olamdığını dile getiren Samsun Kırmızı Et Üreticileri Biliği Başkanı Erdal Doğan, sürdürülebilir bir yapı için girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini belirtti.

"Türkiye ithal cenneti oldu"

Kurdaki artışların girdi maliyetlerini oldukça yükselttiğini vurgulayan Doğan, "Üreticiler bitme noktasında. Kurda artış girdi maliyetlerini yüzde 100 artırdı. İthalatla üretim artmaz. Üretim yapılabilmesi için sürdürüler bir yapının olması lazım. Sürdürülebilir olması için ise üreticinin kazanması gerekiyor. Türkiye'de yüzlerce et üreticisi iflas etti. Samsun'da ise elinde hayvanı olan üreticilerimiz de elinde kalan hayvanları çıkarmak istiyor. Mazot, gübre, ot, yem pahalı. Bir yılda yem yüzde 100 zamnlandı. Son bir ay içerisinde ise yem yüzde 20 zamlandı. Geçen yıl 40 TL'den aldığımız yem bu yıl 80 TL. İthal etle sürdürülebilir yapı sağlanamaz. Türkiye'ye ithal hayvan gelemeye devam ediyor. Türkiye ithal cenneti oldu. Hayvanımızı dışardan ithal ediyoruz. İhraç etmemiz gerekirken ithal ediyoruz. Devletin buna bir önlem alması gerekir. Devletin; üretici birlikleri, tarımsal kooperatifleri ve üreticilerle bizzat oturup sorunları çözmesi gerekiyor. Üretimin sürdürülebilir olması için devletin üreticinin sorunları iyi bilmesi gerekir" dedi.

Kaynak: Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Samsun, Kırmızı, Et, Üreticileri, Biliği, Başkanı, Er
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Hayvan yemi yüzde 100 zamlandı
Yorumlar
Haber Yazılımı