Haber Detayı
04 Mart 2019 - Pazartesi 11:41
 
Dakikalarca ayakta alkışladılar
Samsun Haber Ajansı - 10. yılını kutlayan Samsun Devlet Opera ve Balesi Mart ayında “Çalıkuşu” balesini geçtiğimiz cumartesi akşamı seyircisiyle buluşturdu.
Kültür Haberi
Dakikalarca ayakta alkışladılar

10. yılını kutlayan Samsun Devlet Opera ve Balesi Mart ayında “Çalıkuşu” balesini geçtiğimiz cumartesi akşamı seyircisiyle buluşturdu. Çok sayıda protokolün katıldığı gecede Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Daire Zümra Yılmaz, Başkanı Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Canik Kaymakamı Mahmut Halal, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal sanatçıları ayakta alkışladı. Temsil sonunda yapılan kokteylde dönemin ruhuna uygun olarak seyircilere leblebi ve boza dağıtıldı.

Mart ayı biletleri hızla tükenen “Çalıkuşu” balesine yer bulamayan seyirciler, temsili merdivenlerde ayakta izlediler. Eser 4 Mart 2019 Pazartesi akşamı saat 20:00’de Aydın Gün Sahnesi’nde tekrar seyircisiyle buluşacak.

Türk edebiyatının başyapıtları arasında yer alan roman, yaramazlıklarından dolayı “Çalıkuşu” lakabı takılan Feride’nin hayatını anlatıyor. Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’nun sosyolojik ve ekonomik durumunu olduğu gibi gözler önüne seren eserde; idealist, gururlu ve alımlı bir kadın olan Feride, Kamuran ile yaşadığı aşkın hüzünlü bitmesinin acısıyla, seneler boyu Anadolu’nun farklı illerinde öğretmenlik yaparak mutluluğu arar.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, sanatseverlerin bale eserlerinde duymaya alışkın olduğu Klasik Batı Müziği yerine, Türk Sanat Müziği eşlikli “Çalıkuşu” balesiyle, seyirciye kendini daha yakın hissedeceği bir atmosfer yaşattı. Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Orkestrası sanatçılarından oluşan ekip ile dönemin ruhu kanun, bendir, ud ve ney gibi Türk Sanat Müziği’nin eşsiz enstrümanlarıyla sahnede tekrar yaşatıldı.

Kostüm ve dekor tasarımlarının 1920-1930 yıllarına uygun olarak Alexandre Vassiliev tarafından yapıldığı eserin müzik düzenlemeleri Erkan Yüksel’e, ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz’a ait.

 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , 10, yılını, kutlayan, Samsun, Devlet, Opera, Balesi, Ma
Yorumlar
Haber Yazılımı