Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 13:45 Bu haber 1141 kez okundu
 
Türkiye'nin ilk Fors işlemeli bayrağı Samsun'da
Samsun Haber Ajansı - Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki ilk "Fors" işlemeli Türk Bayrağı Samsun'da Atatürk Evi'nde sergileniyor.
Gündem Haberi
Türkiye'nin ilk Fors işlemeli bayrağı Samsun'da

Samsun Haber (SHA) - Cumhuriyetin kuruluşundan tam 1 yıl sonra tekrar Samsun'a gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet tarihinin en önemli eserlerinden biri olan ilk Fors işlemeli Türk Bayrağı'nı Samsun'da bıraktı. 

24 Eylül 1924 tarihinde 2.kez Samsun'a gelerek Havza ilçesini ziyaret eden Atatürk, ilk Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan Türk Bayrağını, Samsunlulara emanet etti. 

TÜRKİYE'DE TEK SAMSUN'DA

Samsun Haber Ajansı'na (SHA) konuşan Atatürk Evi Müze Sorumlusu Canberk Uncu, "Bu bayrağın en önemli özelliği, Türkiye'de tek olmasıdır. Başka hiçbir müzede yoktur. Atatürk 2. kez Samsun'a geldiğinde bu bayrağı emanet ediyor. Bayrak Cumhuriyet tarihinin ilk Cumhurbaşkanlığı Forsu bulunan bayrağıdır. Atamızın kendi yaptığı çalışmayla birlikte, 16 devleti temsil eden ve ortasındaki yıldız ise Türkiye Cumhuriyetini temsil eden bayrak hazırlanmıştır. Fors Türk Bayrağına işletilmiştir. Bizler için bu bayrak çok değerli. Bu bayrağın bir eşi ise Atamızın makam aracında bulunuyordu" dedi. 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Türkiye'nin, ilk, Fors, işlemeli, bayrağı, Samsun'da, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Türkiye'nin ilk Fors işlemeli bayrağı Samsun'da
Yorumlar
Haber Yazılımı