Haber Detayı
28 Ocak 2020 - Salı 15:55
 
Samsunlu Mehmet Amca yıllardır sadece kağnı arabası yapıyor
Samsun Haber Ajansı - Samsun'da yaşayan 85 yaşındaki Mehmet Pak, Çanakkale Savaşı'na kağnı arabasıyla mermi taşıyan babasının hatırasına, ahşaptan boy boy kağnı arabaları yapıyor.
Yaşam Haberi
Samsunlu Mehmet Amca yıllardır sadece kağnı arabası yapıyor

Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan evinin altına atolye kuran Mehmet Pak, memur olarak görev yaptığı havaalanından emekli olunca, ahşaba merak sardı. Daha önceleri de çobanlık yapan yaşlı adam, çok sevdiği babasının hatırasını yaşatmak için ahşaptan kağnı arabası yapmaya başladı. 

 


 15 yıldır ahşaplardan kağnı arabası yapan Mehmet Pak, "Ben havalimanında memurdum. Yıllarca çalıştım ve emekli oldum. Tam 6 çocuk okutup büyüttüm. Şimdi hepsi de öğretmen oldu. Hepsi farklı yerlerde öğretmenlik yapıyor. Asıl işim benim çobanlıktı. Yıllarca çobanlık yaptım. Çobanlık yaparken sürekli elime bıçak alırdım ağaç dallarını yontardım. Onlarla uğraşmak çok hoşuma giderdi. Çobanlık ve marangozluk peygamber mesleğidir. Ben de bunları yaptıkça mutlu olurdum. Tabii zamanla emekli olduk çocukları okuttuk derken yaş geçti. 70 yaşındayken ahşap işlerine meraklı olduğum için evimin altına marangozhane yaptım. Sonra da kağnı arabaları yapmaya başladım. Benim bunları yapmamın bir nedeni var. Babam Çanakkale Savaşı sırasında o dönemin kağnı arabalarıyla savaşa mermi taşımış. Ben de onun hatırasını yaşatmak için böyle kağnı arabası yapıyorum. Bu iş benim hobim. Ben mutlu oluyorum bunları yaptıkça" dedi.

 

 

 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsunlu, Mehmet, Amca, yıllardır, sadece, kağnı, arabası, yapıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı