Haber Detayı
02 Mart 2019 - Cumartesi 13:43
 
Samsun'da devlet hastaneleri kapasiteyi aştı
Samsun Haber Ajansı - Tabipler Odası Samsun Şube Başkanı Murat Erkan, “Samsun’da bulunan devlet hastanelerinin kapasitesi ve yatak sayısı artık yetmemeye başladı. Bu yanlış sistemin bir an önce düzelmesi gerekiyor yoksa Samsun’da karışıklık giderek artacak” dedi.
Sağlık Haberi
Samsun'da devlet hastaneleri kapasiteyi aştı

SAMSUN’DA BİR HEKİM GÜNDE 95 HASTAYA BAKIYOR”

Samsun’da hekimlerin günde en fazla 35 hastaya bakması gerekirken 95 hastaya baktığını söyleyen Başkan Erkan, “Kış aylarında hastanelerde normalin üzerinde bir artış oluyor. 1.basamak sağlık hizmetlerine yer verilmiyor. Son dönemlerde ekonomik zorluluklardan dolayı devlet hastaneleri doldu. Samsun’da bulunan devlet hastanelerine baktığımız zaman bu doluluğu görebiliyoruz. Vatandaşların öncelikli olarak aile hekimine başvurması gerekiyor ama maalesef bunu yapmıyorlar ve hastanelere gidiyorlar. Samsun’da bulunan devlet hastanelerinin kapasitesi ve yatak sayısı artık yetmemeye başladı. Bir hekimin günde muayene etmesi gereken hasta sayısı en fazla 35 olmalı ama şu anda Samsun’da bir hekim günde 90-95 hastayı muayene etmek zorunda kalıyor. Samsun’da bulunan hastanelerin yoğunluğunu biraz da olsun azaltmaları gerekiyor. Bu yanlış sistemin bir an önce düzelmesi gerekiyor yoksa Samsun’da karışıklık giderek artacak. Özellikle Samsun’da özel hastaneler arttıkça devlet hastanelerindeki bu yoğunluk ve kargaşa hiç bitmeyecek” diye konuştu.

“SAMSUN’DAKİ HASTANELERİN YATAK SAYISI YETERSİZ”

Samsun’daki devlet hastanelerinin yatak sayısının yetersiz olduğunu belirten Erkan, “Samsun’da bazı özel bölüm ve polikliniklerde yoğunluk oluyordu ama artık her hastanenin polikliniklerinde yoğunluk var. Hastanenin yatak sayısının kapasitesi çok önemlidir. Şehir hastaneleri açılıyor ama yatak sayısı artmıyor ve bu fayda sağlamak yerine karışıklığı devam ettiriyor. Randevu alma sisteminde de sıkıntılar yaşanıyor. Vatandaşlar randevuları geç tarihe aldıkları için şikayetçi ve haklılar da ama bu hekimin elinde olan bir durum değil” şeklinde konuştu.

Haber: Müberra Taşçı

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Tabipler, Odası, Samsun, Şube, Başkanı, Murat, Erkan, “
Yorumlar
Haber Yazılımı