Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 15:55
 
Samsun Yabancılar Çarşısı'nda 7 yabancı kaldı
Samsun Haber Ajansı - Eski adıyla Rus Pazarı olan Yabancılar Çarşısı, Rusların Türkiye'ye akın etmesiyle 90'lı yıllarda Samsun'da kuruldu.
Yaşam Haberi
Samsun Yabancılar Çarşısı'nda 7 yabancı kaldı

 90’lı yılların başında Sovyet Rusya’nın dağılması ile kapılar açıldı ve Ülkelerinde fakirlikle mücadele eden Ruslar, Karadeniz’e akın etmeye başladı. İlk olarak Sokaklarda tezgah açıp, ellerinde ne var ne yoksa  satmaya başladılar. Bu bavul ticaretiyle birlikte de şimdiki adıyla Yabancılar Çarşısı kuruldu. 

 

 


 Yıllar önce çarşıda Rus ve Gürcistan uyruklu vatandaşlar esnaflık yaparken, son yıllarda ise yerini sadece Türklere bıraktı. Yabancılar Çarşısı Dernek Başkanı Alaaddin Sayın, çarşıda şuan sadece 6 - 7 tane yabancı uyruklı esnaf olduğunu dile getirdi. 

 

 

90'lı yıllardan 2000'li yılların başlarına kadar Çarşıda Rusya ve Gürcistan uyruklu yabancı esnafların olduğunu ifade eden Dernek Başkanı Alaaddin Sayın, "Bu sayı günden güne azaldı. Pazarda bulunan Rus esnaflar, yasalarla birlikte oturma ve çalışma izinlerinin olmaması nedeniyle sınır dışı edildi. Çarşı da o günden bu yana bu şekilde kaldı. İlk ismi Rus pazarıydı ancak Ruslar olmayınca daha sonra adı Yabancılar Çarşısı'na çevrildi. Yıllardır da bu isimle devam ediyor. İsmi Türk Çarşısı da yapılabilir. Bununla ilgili arkadaşlarla oturup görüşülür. Şu anda çarşımızda bine yakın dükkan var ve 600 e yakın da esnafımız mevcut. Bunların içinde toplam 6-7 adet yabancı uyruklu esnafımız var" dedi. 

 

 

 

 

 

 

Şahin BİNİCİ / SHA

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Yabancılar, Çarşısı'nda, 7, yabancı, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı