Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 10:17
 
Samsun Sebze Meyve Halinde portakal ve mandalina satıcının elinde kaldı
Samsun Haber Ajansı - Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali'nde, satıcılar yüksek fiyatlardan dert yandı.
Yaşam Haberi
Samsun Sebze Meyve Halinde portakal ve mandalina satıcının elinde kaldı

C vitamini değerleri yüksek olması nedeniyle  kış mevsiminin gözde meyveleri olan, 'portakal ve mandalinaya' rağbet artınca, fiyatlar iki katına çıktı. 

 

 

Koronavirüs salgını nedeniyle de C vitaminine yüklenen vatandaşlar, evlerinde öncelik olarak portakal ve mandalinaya yer veriyor. Ancak gerek kış ayı, gerekse pandemi süreci nedeniyle, portakal ve mandalina fiyatları adeta uçuşa geçti. 

 

 

 

Semt pazarlarında ve manavlarda kilosu 8 ila 10 TL arasında satılan portakal ve mandalinayı, Samsun Haber Ajansı ekibi yerinde gözlemledi.

 

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali'ne giden muhabirlerimiz,  bu iki meyvenin fiyatlarını inceledi. 

 

 

HALDE BİLE 7 LİRA

 

Pazarlarda ve manavlarda 10 liradan satılan portakal ve mandalina, Samsun Sebze ve Meyve Hali'nde, kilosu 7 ila 8 lira arasında satılıyor. Haldeki satıcılar da bu durumdan oldukça şikayetçi. 

 

 

 

Portakal ve mandalinayı üreticiden pahalı aldıklarını dile getiren hal esnafı, "Biz yerinde bu meyvelerin kilosunu 7-8 liradan satıyoruz. Şimdi bunları bizden gelip alan pazarcı esnafı ve manavlar ne yapsın? Mecbur onlarda bizden aldıktan sonra üzerine kar ekleyerek satmak zorunda. Portakal ve mandalina halden bu fiyatlara çıkıyor, manav ve pazar tezgahlarına gidene kadar 10 liraya yükseliyor. Vatandaşın tam da bu pandemi sürecinde bu meyveleri tüketmesi gerekirken, fiyatları yüksel olması nedeniyle kimse alamıyor. Bizim de kasa kasa mallarımız duruyor. Esnaflar da pahalı olunca alamıyor. 2 tane portakal bir kilo geliyor. O da 10 lira yapıyor" dediler. 

 

SHA 

 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Sebze, Meyve, Halinde, portakal, ve, mandalina, satıcının, elinde, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı