Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 12:15 Bu haber 1125 kez okundu
 
Samsun'daki tarihi saat kulesinde saat yok
Samsun Haber Ajansı - Samsun'un Ladik ilçesinde yer alan tarihi saat kulesinde saat yok.
Gündem Haberi
Samsun'daki tarihi saat kulesinde saat yok

Ladik ilçesinin merkezinde bulunan ve Ladik'in simgesi haline gelen tarihi saat kulesinde, yıllardır saat yok. 

Eski çağlardan günümüze uzanan tarihi eserlerinin birçoğunu depremde yitiren Lâdik, yine de tarihi eserlerinin çokluğu ile ünlüdür.

 Lâdik Kalesi ve ilçe merkezinde yer alan saat kulesi bunlardan biridir. İlçede yaşanan deprem felaketine rağmen, saat kulesi yıpransa da ayakta kalmayı başardı. İlçenin simgesi olan saat kulesinde, yıllardır saat olmaması ise ilçe halkının tepkisini topladı.

Samsun Haber Ajansı'na konuşan vatandaşlar, asırlardır Ladik'te bulunan saat kulesinde saat olmamasını eleştirdi. Vatandaşlar, "İsmi saat kulesi ama saati yok. Ne kadar komik bir durum. Bir tane belediye başkanı bu saatı söktürdü. Bir daha da kuleye saat takılmadı. Sadece adı kaldı. Biz kuleye yeniden aslına uygun şekilde saat takılmasını istiyoruz" dediler.

SAAT KULESİ HAKKINDA

Lâdik Saat Kulesi çokgen bir kaide üzerinde yuvarlak gövdeli ve şerefelidir. Minareyi andıran saat kulesi kare prizma şeklindeki şerefe üstü bölümünün dört yüzüne yuvarlak kadranlı birer saat yerleştirilmiştir. Kulenin gövdesi üzerinde pencere bulunmamaktadır. Bezeme olarak yalnızca şerefe altında şerit halinde kabartma kuşaklara yer verilmiştir. 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun'daki, tarihi, saat, kulesinde, saat, yok, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun'daki tarihi saat kulesinde saat yok
Yorumlar
Haber Yazılımı