Haber Detayı
01 Eylül 2020 - Salı 15:53
 
Samsun'da sezonun ilk balıkları tezgahtaki yerini aldı
Samsun Haber Ajansı - 1 Eylül yani bugün itibariyle denizlerde av yasağı kalktı. Balıkçı tekneleri Karadeniz'in hırçın sularına dün gece itibariyle açılmaya başladı. Ağlar bolca mezgit ve palamut ile doldu.
Yaşam Haberi
Samsun'da sezonun ilk balıkları tezgahtaki yerini aldı

1 Eylül tarihinde yasaklar kalktı ve balıkçılar tekrar tekneleriyle birlikte denize açıldı. Balıkçı ağlarına yeni sezonda bol bol palamut ve mezgit takıldı.
 Samsun'daki balıkçı tezgahlarında yerini alan ilk sezon balıkları palamut, mezgit ve barbun oldu. Mezgit hem iriliği hem de fiyatıyla şimdiden halkın tercihi haline geldi.


 Samsunlu balıkçılar da yeni sezonun bereketli geçeceğinden oldukça ümitli. Saathane Meydanı'nda balıkçılık yapan Kurtça Aydın, "Bugün itibariyle balıkçı teknelerimiz denize açılmaya başladı. Beklediğimizden daha iyi geçti ilk gün. Dün gece denize açılan tekneler, bol balıkla tekrar karaya geldi. Sezonun ilk gününde en fazla ağlara takılan balık palamut ve mezgit oldu. Fiyatlarını da ilk gün nedeniyle uygun tuttuk. Palamutun tanesini 10 liradan satıyoruz. Mezgitin de kilo fiyatı 10 liradan başlayıp iriliğine göre 30 liraya kadar çıkıyor" dedi. 

 

Diğer balıkçı Onurcan Köse ise, "Bugün vira Bismillah diyerek sezonu açtık. Denizde avlanan balıkçılarımız bolca balıkla geri döndü. Tezgahlarımız yeniden şenlendi. Uzun bir aradan sonra Samsun yeniden balığa doydu. Şimdilik palamut, barbun ve hamsi bol ancak havaların biraz daha soğumaya başlamasıyla birlikte diğer balık çeşitlerinin de bol olarak çıkmasını bekliyoruz. Sabah saatlerinde palamutun tanesini 15 liradan mezgitin de kilosunu 15 liradan satıyorduk. İlerleyen saatlere doğru kampanya yaptık ve 10 liradan satıyoruz tüm balıkları" diye konuştu.

 


 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun'da, sezonun, ilk, balıkları, tezgahtaki, yerini, aldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı