Haber Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 15:15
 
Samsun'da öğrenciler zamlar yüzünden otostop durağı kurdu
Samsun Haber Ajansı - Samsun'da Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma ücretlerine yüzde 18 oranında zam yapması, özellikle öğrencilerin yaşamını zora soktu. Öğrenciler, OMÜ yerleşkesinde ulaşımın ücretli olmasını kendilerince otostop durağı kurarak çözmeye çalışıyor.
Yaşam Haberi
Samsun'da öğrenciler zamlar yüzünden otostop durağı kurdu

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin içme suyuna yüzde 25 zam yapıp zammın her ay TÜFE oranında güncellenmesi kararı sonrası, toplu taşıma ücretlerine de yüzde 18 oranında zam yapıldı. Özellikle ulaşıma yapılan zam, öğrencilerin yaşamını olumsuz etkiledi. Günlük yiyecek ücretini, yurt ücretini ve defter-kitap ücretinin hesabını yapan öğrencilerin yaşamı olumsuz etkilendi. 

 

OTOSTOP DURAĞI KURDULAR 

 

Yüzde 18'lik ulaşım zammı öğrencilerin yaşamını adeta işin içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) kampüsünde ulaşımında ücretli olması, öğrencileri de isyan ettirdi. Öğrenciler, üniversitenin çeşitli yerlerine kurdukları otostop durakları ile, kampüs içerisindeki ulaşım sorununu kendilerince çözmeye çalışıyor. 

 

ÖĞRENCİLER İSYANDA 

 

Öğrenciler, kurdukları duraklara 'Kampüs içinde ulaşımın ücretli olması ve ulaşıma yapılan zamlara karşı otostop çekiyoruz' notunu yazarken, gitmek istedikleri yere otostop çekerek ulaşıyorlar. Daha önce OMÜ yerleşkesi içerisinde toplu taşıma ücretsiz olarak sağlanıyordu. Toplu taşımanın kampüs içerisinde ücretli olması, öğrencileri ve vatandaşları isyan ettiriyor.  

 

 

Hedefhalk/ Zekeriya FIRAT

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun'da, öğrenciler, zamlar, yüzünden, otostop, durağı, kurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı