Haber Detayı
11 Ağustos 2021 - Çarşamba 14:56
 
Samsun'da kiralık ev çilesi
Samsun'da vatandaşlar ve Emlakçılar Odası, 6 ay içerisinde hızla artan ev kiralarından dert yandı.
Yaşam Haberi
Samsun'da kiralık ev çilesi

Samsun Haber Ajansı - (SHA) Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, son 6 ay içerisinde daire kira fiyatlarına yüzde yüz oranında artış yapıldığına dikkat çekerek, ev sahiplerine vicdanlı olmaları konusunda uyarıda bulundu.

 

 

Asgari ücretin 2800 TL olmasıyla birlikte, ülke genelinde hemen hemen her gün zam haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Akaryakıttan temel gıda ürünlerine kadar herşeye gelen zam, vatandaşın belini büktü. Son olarak bir yıldır 2. el araç sektöründe yaşanan uçuk orandaki zamlar, tepkilere neden olurken, 6 aydır da konut kiralarına müthiş derecede zam yapıldı.

 

 

6 ay önce 3+1 daireleri 750 - 1000 TL arasında bulabilirken, bugün en düşük 3+1 dairenin kira fiyatı, 1500 TL'den başlıyor. Samsun genelinde 1000 TL'nin altında ise doğalgazlı bir ev bulmak mümkün değil.

 

 

"VİCDANLI OLUN"

 

 

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, ev sahiplerine vicdanlı olun çağrısı yaparak, "Bugün 2800 TL maaş alan bir vatandaş, 1500 TL kira verdiğinde nasıl ev geçindirecek? Bunu düşünen yok. Ülkemizde herşeye zam geliyor. Her gün bir zam haberi okuyoruz. Bu zamlardan kiralık konutlarda nasibini aldı. Müthiş derecede bir artış söz konusu. Bazı bölgelerde bu artışlar yüzde 200'lere çıkıyor. Vatandaş perişan oldu. Biz emlakçılar olarak daire kiralamakta bile zorlanıyoruz. Bugün bir kişi evini taşımak istese, kirasıydı depozitoydu derken en az 5 bin TL'sinden oluyor. Yazık günah. Ev sahipleri kiraları derhal düşürmeli. Bu fiyatlara kirada oturmak yerine aylık 2 bin TL taksitle insanlar kendi evlerini alır. Bu konuda hükümetin de buna bir dur demesi lazım" dedi.

 

 

"BU FİYATLARA KİM EV KİRALAYABİLİR?"

 

 

Samsun Haber Ajansı'na konuşan vatandaşlar, "Bu fiyatlara kimin ev kiralamaya gücü yeter. Aylık 2 bin TL vereceksek neden kirada oturalım. Kredi çeker kendi evimizi satın alırız. Böyle bir artış olabilir mi? Bir daireye en fazla 100 TL 200 TL zam yapılır. Daha düne kadar 750 TL'ye kiralanan daireler bugün 1500 TL'den başlıyor. Ülkenin yarısı 2800 TL maaşla geçiniyor. Bunu düşünen yok mu? şeklinde sitem etti.

 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun'da, kiralık, ev, çilesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı