Haber Detayı
16 Ocak 2021 - Cumartesi 23:49
 
Samsun'da 22 Ocak'ta santral eylemi var
Samsun Haber Ajansı - Koruma altındaki Çarşamba Ovası'nda tarım arazilerinin ortasına Oltan ve Köleğlu adlı enerji şirketince kurulan biyokütle enerji santrali, 22 Ocak 2021 tarihinde düzenlenecek kitlesel eylem ile protesto edilecek.
Yaşam Haberi
Samsun'da 22 Ocak'ta santral eylemi var

Samsun'un Çarşamba ilçesinde, 'Büyük Ova' kanunu kapsamında koruma altında bulunan ve hakkında açılan ve halen devam eden davalara rağmen Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince Türkiye'nin en nitelikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası'nın ortasına kurulan biyokütle enerji santraline karşı 22 Ocak 2021 Cuma günü kitlesel bir eylemle basın açıklaması yapılacak. Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu'nun (SAMKON) öncülüğünde gerçekleştirilecek eyleme binlerce vatandaşın katılması bekleniyor.

 

 

GÜMÜŞ: TARİHİ ÇAĞRIDA BULUNUYORUM, 'SANTRALE 'DUR' DEYİN

 


SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün'ün organizesinde gerçekleştirilecek kitlesel eylem hakkında açıklama yapan Sezgin Gümüş, "Ben bu bölgenin insanıyım. Santralin Çarşamba'ya kurulmak istenmesinin ardından o günden bugüne büyük bir mücadele veriyoruz. Ancak karşımızda ciddi bir güç var. Kurulan bu düzeni ancak halkımızın büyük dayanışmasıyla yeneceğimize inanıyorum. Bu yolda tek başına kalsam bile güzel ilçem Çarşamba'yı mahvetmelerine ve zehirlemelerine göz yummayacağım. Buradan tüm hemşerilerime tarihi bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bu santrale dur deyin. Çocuklarımızın ve genç nesillerin geleceklerini hep birlikte kurtaralım. Birileri ciddi rantlar elde edecek diye ilçeye yapılacak kötülüklere boyun eğmeyelim. İnanıyorum ki kadirşinas Samsun halkı bir ve beraber oldukça zehir santraline 'dur' demiş olacağız" dedi.

Başkanlar sosyal medya hesaplarından santral eylemiyle ilgili aşağıdaki afişi paylaştı:

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun'da, 22, Ocak'ta, santral, eylemi, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı