Haber Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 20:14
 
Şahin Binici'nin kaleminden!Çiftlik otoparkına hoş geldiniz
Samsun Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Şahin Binici'nin, Çiftlik Caddesi'nin trafiğe açılmasıyla ilgili köşe yazısı.
Gündem Haberi
Şahin Binici'nin kaleminden!Çiftlik otoparkına hoş geldiniz


 Aslında mesleğimi icra ettiğim süre boyunca hiç köşe yazmadım...


Yazmak istemedim de. Köşe yazarı falan da değilim...


 10 yıldır Gazetecilik yapıyorum bu şehirde hepsi bu.


 
Mesleğime ilk başladığım zamanlarda sevdiğim ve Gazeteci bir ağabeyim bana şöyle derdi; 'Bu tozu bir kez yuttu mu insan, bu mesleği bir daha bırakamaz. Bu meslek zehir gibidir" 

Haklıydı... Bunu yaşaya yaşaya görüyor insan. 


Bana mesleğin en güzel yanı nedir diye sorsa biri, hiç tereddüt etmeden cevap veririm; 'Herkesin kaçarak uzaklaştığı yere bizler koşarak gireriz'. İşte benim için en güzel tarafı budur...

Tüm olaylara tanıklık etmek, olayların tam da içinde olmak bambaşka bir duygu... Tüm çıplaklığıyla olup biteni görüyorsunuz...Fikir üretiyorsunuz, yorum yapıyorsunuz. Bazen de hiç tanımadığınız bir insanın yaşadığı acıya ortak oluyorsunuz...


Ya da onunla birlikte mutlu...


Çok eğlenceli tarafları da oluyor tabii. Uzun uzun bunları belki başka bir yazımda anlatırım sizlere...


Şimdi asıl meselemize biraz değinmek istiyorum...


Çiftlik Caddesi..Yani İstiklal Caddesi


Biliyorum istisnasız hepinizin bir anısı vardır. Gerek trafiğe açıkken gerek kapalıyken...Mutlaka güzel anılarınız oldu. Hepimizin olmadı mı?


Kendi adıma konuşmam gerekirse, Çiftlik Caddesi trafiğe açık olduğu zamanlar da güzeldi. Farklı bir havası vardı benim için. 

 

Trafiğe kapatılacağını ilk duyduğumda çok eleştirmiştim. Hatta eleştirisel nitelikte haberlerde yapmıştım. Ancak kapatıldıktan sonra yaptığım eleştirilerin hepsinin haksız yere olduğuna inandım. 


 Kendi kendime bir empati yaptım! Açıkken kime neye bir faydası vardı? Kapalıyken kime nasıl bir faydası olacak? Size, bize, hepimize. Ki öyle de oldu.  Cadde bir kapandı, herkes nefes aldı, rahatladık. Başta da o caddede bulunan esnaflar. Sonra eleştirmekten vazgeçtim. Tamam! güzel bir projeydi kabul...


 Geçen süre içerisinde, hepimiz caddenin yeni yüzüne alıştık. Dilediğimiz gibi gezebiliyor, dilediğimiz gibi koşup eğlenebiliyorduk. İsteyen de istediği gibi alışverişini yapıyordu. Gerçi alışveriş merkezleri açıldığından beri kimse ne Çiftlik Caddesi'nden ne de diğer ünlü caddelerden alışveriş yapar oldu.  

Aslında anlatmak istediğim nokta tam da burası.. Altını çizmem gerekirse, Samsun'a son yıllarda açılan alışveriş merkezleri nedeniyle, Çiftlik Caddesi başta olmak üzere, gerek Mecidiye, gerek Fatih Sultan Mehmet Caddesi gerekse Yabancılar Pazarı da özelliğini yavaş yavaş kaybetmeye başladı. 

 Bu durum sadece Çiftlik Caddesi'ne özgü bir şey olmadı yani. Ünlü markalar zaten bu caddeleri terk etti birer birer. 

 

 

Niye, çünkü o zamanlar bir Piazza yoktu. Ne bileyim, bir Yeşilyurt AVM, BUlvar AVM, Lovelet AVM, CityMall AVM, VS,VS,VS, yoktu. 

Diyeceğim o ki, böyle ünlü markalar bu alışveriş merkezlerinin açılmasıyla birlikte zaten caddeleri terk etti. Kendilerini o sokak kültüründen arındırdı birer birer. 


Aklımın almadığı şey de, bunu bizim görüpte oradaki esnafların görememesi...

Ne demişler, 'Sayın başkanım, bu caddeyi trafiğe açalım. İş yapamaz duruma geldik. Esnaf dükkan kapatıyor' İyi de Esnaf bu cadde trafiğe kapalı olduğu için dükkan kapatmıyor ki kardeşim...


Esnafın zaten geldiği durum ortada. Hepsinin işi zor, Allah kolaylık versin. Hepsi kredi çekip borç öder hale geldi. Biz bunu biliyoruz, şahit oluyoruz. 

 

Neyse, başkanımız da sağolsun esnafın bu çağrısına kulak tıkamıyor. Bak burada takdir ediyorum kendisini. Birilerinin bir sorunu varsa şayet buna kulak vermek gerekir. Ama istisna gözetmeksizin...


Gel gelelim, belediye kolları sıvadı. Bir hummalı çalışma var göreceksiniz. Neymiş efendim, cadde trafiğe açılacakmış. Şu caddenin trafiğe açılması için gösterilen özenli ve titiz bir çalışmayla belediyeler başka işler için de çalışsa, yemin ediyorum herkesin sorunu çözülecek.


Anketler yapıldı. Esnaflar toplandı ve sonuçlar açıklandı. 


Samsun Valiliği tarafından bir kaç gün önce paylaşılan veriye göre Samsun'un nüfusu 2020 yılında yaklaşık 1 milyon 400 bine ulaştı. Peki bu anket kaç kişiyle yapıldı? Kaç kişinin görüşü alındı? hemen söyleyeyim


 "İstiklal Caddesi'nin 'Araç trafiğine kapalı olmasından memnun musunuz?' sorusuna 488 kişi katıldı. 172 kişi (yüzde 35) 'evet' dedi. 288 kişi (yüzde 59) 'hayır' dedi. 


 'İstiklal Caddesi'nin araç trafiğine açılmasını ister misiniz?' sorusuna 488 kişi katıldı. 168 kişi (yüzde 34) 'hayır', 291 kişi (yüzde 60) 'evet' dedi.


Peki geriye kalan 1 milyon 300 bin kişi nerede? Bu cadde orada yaşayan mal sahiplerinin mi, esnafın mı, yoksa tüm halkın mı? 


Bu sonuçlar paylaşılır paylaşılmaz, bir iki gün geçti caddeye iş makineleri girdi. Kazma kürek vuruldu. Ne olduğunu bile anlamadık. En komik tarafı da, daha açılmadan Parkomatların yerleştirilmesi oldu. Bismillah yahu. 


Ve nihayet dün sabah itibariyle cadde açıldı ve araç akışı başladı. Dün de merakımdan gideyim belki bir iki haber yaparım dedim. (Olumlu ve ya olumsuz)


Gittiğimde olumlu olduğuna inandığım tek bir tablo dahi görmedim. Neye veryansın edeceğime şaşırdım. 

Koskoca mazi gözümde canlandı bildiğiniz gibi değil... Yine o kuyruk şeklinde araçlar, adım adım ilerlemeye çalışıyor...


Ya o sağ şeritte park eden araçlara ne demeliyiz? Bir curcuna bir karmaşa, Aman Allahım insanlar araçların aralarından geçmeye çalışıyor.. Tam bir rezalet. 


En olumlu bulduğum taraf, Parkomatlar olmuş açıkcası. En azından caddenin açılmasının bir şeye faydası olduğunu gördüm. 

Bir de şeye seviniyorum. Otopark sorunumuz biraz da olsa çözülmüş gibi ne dersiniz? 


Çiftlik Otoparkı'mız hayırlı olsun hepimize,,


Saygı ve sevgiyle

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Şahin, Binici'nin, kaleminden!Çiftlik, otoparkına, hoş, geldiniz,
Yorumlar
Haber Yazılımı