Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 11:18 Bu haber 1287 kez okundu
 
OMÜ'nün sevilen dekanı hayatını kaybetti
Samsun Haber Ajansı (SHA) - Rahatsızlığı sebebiyle bir süredir tedavi gören Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yalçın Taşmektepligil, sabah saatlerinde hayatını kaybetti.
Asayiş Haberi
OMÜ'nün sevilen dekanı hayatını kaybetti

Samsun Haber - Yakalandığı amansız hastalık yüzünden OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir süredir tedavi gören Taşmektepligil, bu sabah hayatını kaybetti. Evli ve üç çocuk babası Taşmektepligil için bu gün saat 18.00'de Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi'nde tören düzenlenecek. Merhumun cenazesi, 9 Temmuz 2019 Salı günü Tokat’ın Niksar ilçesindeki Keşfi Camii’nde öğle namazını müteakip kılınarak Melik Gazi Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 

OMÜ'yü yasa boğdu
OMÜ'de sevilen bir kişilik olan Taşmektepligil'in ölüm haberi OMÜ ilesinde büyük üzüntü oluşturdu. Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, "Çok Üzgünüz. OMÜ Ailesinin çok değerli bir üyesini, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültemiz Dekanı Prof.Dr. Mehmet Yalçın Taşmektepligil' i kaybettik. Amansız hastalıkla mücadelesini son güne kadar sürdürdü. Görevlerini hiç aksatmadı, hastalığı bahane etmeden mecalinin yettiği son ana kadar devam etti. Değerli ve güvenilir bir dosttu, arkadaştı, kardeşti, meslektaştı benim için. Ayakta durmakta zorlanmasına rağmen 20 gün önce gerçekleşen mezuniyet töreninde öğrencilerini ve arkadaşlarını yalnız bırakmadı. Allah mekanını cennet eylesin, biz kendisinden razıydık. Sevgili ailesine ve dostlarına sabırlar diliyorum" dedi.

Prof. Dr. Mehmet Yalçın Taşmektepligil’in Biyografisi
1959 yılında Tokat’ı Niksar İlçesinde doğan Prof. Dr. Mehmet Yalçın Taşmektepligil, lisans eğitimini Anadolu Hisarı Gençlik ve Spor Akademisi (şimdiki Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi), yüksek lisansını Gazi Üniversitesi, doktorasını ise Marmara Üniversitesinde tamamladı. Akademik kariyerine Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) devam eden merhum Taşmektepligil, OMÜ’de 1996’da yardımcı doçent doktor, 2011’de doçent doktor, 2017 yılında da profesör unvanını aldı. Uzun yıllar görev yaptığı OMÜ’de akademik ve idari görevlerde de bulunan Taşmektepligil Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcılığı (2016 – 2018) ile Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanlığını (2015 – 2018) da yürüttü. 2018 Mart ayından beri Fakültenin dekanlığını sürdüren Taşmektepligil evli ve 3 çocuk babasıydı. Niksar'ın yakın tarihinin önemli simalarından eski eğitimci-öğretmen merhum Dursun Taşmektepligil'in oğlu olan Prof. Dr. Yalçın Taşmektepligil; spor alanında, Samsun'da akademik çevrelerce saygın ve sevilen bir kişiliğe sahip olmakla birlikte, memleketi Niksar ile de hiçbir zaman bağını koparmaması ile biliniyordu.

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: OMÜ'nün, sevilen, dekanı, hayatını, kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı