Haber Detayı
16 Ocak 2021 - Cumartesi 13:55
 
Hamsi'ye denizden çıkma yasağı! Artık avlanması yasak
Samsun Haber Ajansı - Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hamsiye getirilen av yasağı uzatıldı.
Gündem Haberi
Hamsi'ye denizden çıkma yasağı! Artık avlanması yasak

08 Ocak 2021 tarihinden itibaren ticari amaçlı hamsi avcılığı, 10 gün süreyle İstanbul Boğazı’nda ve Karadeniz’in büyük bir bölümünde durdurulmuştu.

 

Bu süre içerisinde Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırma, inceleme ve gözlemler ile başta bilim insanları olmak üzere, birçok balıkçı, balıkçılık örgütleri ve sektörün diğer paydaşları ile yapılan istişareler sonucunda yeniden bir değerlendirme yapıldı.

 

 

 

VERİMDE ARTIŞ GÖRÜLMEDİ

 

 

Bu değerlendirmeye göre; Karadeniz’in Türkiye karasularında bulunan hamsilerin halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olduğu ve et veriminde bir artış olmadığı tespit edildi.

 

 

 

28 OCAK 2021'E UZATILDI

 

 

Bu nedenle İstanbul Boğazı’nın tamamı ile Karadeniz’de İstanbul İli Sarıyer İlçesi Kumköy Aslan Burnu’ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularında her türlü av aracı ile ticari amaçlı hamsi avcılığının durdurulma süresi 28 Ocak 2021 tarihi 00.00 saatine kadar uzatıldı. Bu süre içerisinde belirtilen alanların dışındaki bölgelerde asgari avlanabilir boy uzunluğuna sahip hamsi sürüleri avlanabilecek.

 

 

9 CM OLMASI GEREKİYOR

 

Samsunlu balıkçılar da hamsinin boyutunun küçük olmasından dert yandı. Balıkçılar, "Bu yıl Karadeniz'de hamsi çok küçük çıktı. İlk başlarda boyları iyiydi ancak havaların sıcak gitmesiyle birlikte Karadeniz'de hamsi hem az hem de küçük olarak ağlara takıldı. Hamsi küçük olunca tezgahlarımıza da alıp satmaya utanır olduk. Hamsinin bu şekilde avlanmasının zaten durdurulması lazımdı. Çok isabetli bir karar alındı. Bu av yasağı sürecinde hamsinin biraz daha büyümesini bekliyoruz. Bu şekilde avlansaydı nesli tükenebilirdi. Son günlerde bize gelen hamsiler 4-5 cm ile 7-8 cm arasında değişiyor. Hamsinin boyunun en az 9 cm olması gerekiyor" dediler. 

 

 

 

 

Oğuzhan BİNİCİ (SHA) 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Hamsi'ye, denizden, çıkma, yasağı!, Artık, avlanması, yasak,
Yorumlar
Haber Yazılımı