Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 16:30
 
Cemil Deveci yeşillik düşmanlarını topa tuttu
Samsun Haber Ajansı - Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından, yeşil alanın yok edilmesine yönelik alınan karara tepki gösterdi.
Siyaset Haberi
Cemil Deveci yeşillik düşmanlarını topa tuttu

Samsun Haber - (SHA) Samsun Büyükşehir Belediyesi İl Meclis Toplantısı'nda, "Büyükşehir meclisi kararıyla Atakum'da bulunan yeşil alanın Büyükşehir Belediyesi hizmet alanına dönüştürülmesi" kararına, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci sessiz kalmadı. 

Atakum'da başkanlık koltuğuna oturan Deveci, ilçesini yeşillikten arındırmak isteyenlerin önünde durdu. Meclis kararına ateş püsküren Deveci, "Atakum yeni bir kent olmasına karşın, hizmet alanı oluşturulan bu bölgede yeşil alan darlığı var. Bu karar aramızdaki dayanışma hassasiyetini zedeleyici nitelikte" dedi.

Meclis gündemine taşınan maddenin Atakum Belediyesi imar planında yeşil alan olarak tanımlandığını ifade eden Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, "Ancak şimdi bu alanın daha uzak bir alana taşınarak, Büyükşehir Belediyesi hizmet alanına dönüştürülmesi planlanıyor. Büyükşehir'in böyle bir yetkisi var ancak ilçe belediye başkanlarının ve meclis üyelerinin dikkatini çekmek istiyorum. Atakum yeni bir kent olmasına karşın, hizmet alanı oluşturulan bu bölgede yeşil alan darlığı var. Atakum'un Cağaloğlu Bulvarı'nın altında yeşil alan, çocuk parkı, otopark ve oyun alanı yok. İleride bu bölgenin sosyal alan olarak kullanılması mümkünken şimdi Büyükşehir'in hizmet alanı olması ilkesel olarak doğru değil. Bizim ilçe belediyeleri olarak gösterdiğimiz Büyükşehir Belediyesi ile aramızdaki dayanışma hassasiyetini zedeleyici nitelikte. Bunun planlanırken görüşülmesi gerekirdi. Eğer Büyükşehir Belediyesi'nin Atakum sınırları içerisinde hizmet alanı ihtiyacı varsa, planlamaya bile gerek duyulmaksızın dayanışma ve iş birliği anlayışımız gereği tahsis ederdik" diye konuştu.

ARTIK İSTİŞARE EDİLECEK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise Başkan Deveci'nin tepki gösterdiği ilgili maddenin daha önce planlandığını ifade ederek, "Bu konuda haklısınız bu planlar oluşturulurken meclis gündemine almadan önce ilçe belediyeleriyle istişare yapılmasında çok büyük yarar olduğu anlaşılıyor" şeklinde konuştu.

Söz konusu madde, oylamaya sunularak oy çokluğu ile kabul edildi.

 


Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Atakum, Belediye, Başkanı, Cemil, Deveci, Samsun, Büyük
Yorumlar
Haber Yazılımı