Haber Detayı
23 Ocak 2021 - Cumartesi 13:08
 
Çarşamba ovasında santrale büyük protesto
Samsun Haber Ajansı - Samsun'da Çarşamba Ovası'na kurulan biyokütle enerji santralini protesto eylemine CHP, İYİ Parti, SP, Gelecek ve DEVA partili milletvekilleri ile il ve ilçe başkanları destek verirken, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, telefon bağlantısıyla vatandaşlara seslendi.
Yaşam Haberi
Çarşamba ovasında santrale büyük protesto

Santrale büyük protesto! Ovamıza dokunmayın Samsun'da Çarşamba Ovası'na kurulan biyokütle enerji santralini protesto eylemine CHP, İYİ Parti, SP, Gelecek ve DEVA partili milletvekilleri ile il ve ilçe başkanları destek verirken, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, telefon bağlantısıyla vatandaşlara seslendi.

 

 

 

Samsun’un Çarşamba İlçesi'nde kurulan biyokütle enerji santraline karşı çıkmak için, Ayvacık ve Terme Ziraat Odaları ile SAMKOM tarafından düzenlenen  "Çarşamba Köprüsü’nden Önce Son Çıkış" adını taşıyan eylem, ilçenin Eğercili Mahallesi'nde kurulan santral önündeki alanda gerçekleşti. Santrale karşı yapılan eylemde BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP ve İYİ Parti Milletvekilleri,çok sayıda siyasi partinin il ve ilçe başkanları ile bazı STK'ların temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

O SANTRALE TEPKİ YAĞDI

 

 

Basın açıklamasına telefonla bağlanan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin yanı sıra, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ile Neslihan Hancıoğlu, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Salih Şen, SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Çarşambalı Çiftçiler Derneği Sözcüsü Murat Şenel santralin ovaya yapılmaması konusunda tepkilerini dile getirdi.

 

 

MİLLET BUNUN HESABINI SORAR

 

 

Santrale karşı çıkmanın siyasi bir mesele olmadığını meselenin şehrin geleceğinin olduğunu kaydeden İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, "Biz santrale karşı değiliz. Yer seçimine karşı değiliz. Ben kendilerini ikaz ediyorum. Daha fazla para harcamasınlar. Çünkü bu santral burada açılmaması gerekir ve açılmayacaktır. Biz bu mücadeleyi vereceğiz.  Aşağıçinik mevkinde biliyorsunuz orası su havzası ve Samsun oradan besleniyor. Suç duyurunda bulunuyorum. O havuzların üzerine baksınlar. Bütün Samsun'u zehirleyecek küller var orada. Bu kadar yanlış bir projeye hala birileri sahip çıkıyorsa ona yazıklar olsun.  Bunun arkasında hangi milletvekili, belediye başkanı, il ve ilçe başkanı varsa onları da ikaz ediyorum. Millet gelir bunu hesabını sorar. Bu siyasi mesele değildir. Biz geleceğimiz için mücadele ediyoruz" diye konuştu. 

 

GELSEYDİN ELİNİ ÖPERDİM

 

 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'i eyleme davet ettiğini ancak kendisinin gelmediğini ifade eden Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, "Ey yerli ve milli olanlar, Ey tüm basında açıklama yapanlar, 'Bunun zararı yok' diyen   Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım geleydin buraya. Bu insanların oylarıyla makamdasın. Gelip de bu insanlara bunun zararsız olduğunu anlatma cesareti gösterseydin. Senin elinden öperdim. Ama o verdiğin demeç, Samsunlular nezninde yok hükmündedir ve her zamanki gibi yalan söylemişsindir" dedi. 

 

 

 

OVANIN ORTASINDA HANÇER VAR 

 

 

Çarşamba Ovası'nın ortasında hançer saplandığını dile getiren CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, "CHP Samsun milletvekili olarak bugün buradayım. Çünkü sizlere karşı sorumluluğum büyük. Ben de sizler gibi buranın suyu ve havasıyla büyüdüm.  Davamızda haklıyız. Çünkü Çarşamba Ovası'nın kalbine hançer sapladılar. Bizlere düşen bu hançeri yerinden söküp almak ve  bu haksızlığa son vermek. Bunu  sürekli Mecliste dile getireceğiz ve bu davaya son vereceğiz" diye konuştu. 

 

 

Kaynak: SAMSUN GAZETESİ

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Çarşamba, ovasında, santrale, büyük, protesto, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı