Haber Detayı
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 15:23
 
Gürcistan'ı yedi bitirdi şimdi sıra Karadeniz'de
Yoğun olarak görüldüğü Gürcistan'da çevreye çok büyük zarar veren kahverengi kokarca isimli böcek Türkiye'de görülmeye başlandı.
Gündem Haberi
Gürcistan'ı yedi bitirdi şimdi sıra Karadeniz'de

Samsun Haber Ajansı - Kenan Akyüz - Uzmanların açıklamalarına göre dünyada ilk olarak Çin'de ortaya çıkan kahverengi kokarca(halyomarpha halys) Soçi Olimpiyatları sırasında Gürcistan'da görüldü. O günden sonra hızla yayılan kahverengi kokarca Gürcistan'da sebze ve meyvelerde büyük zarara yol açtı. İstilacı bir tür olan kahverengi kokarca ilk olarak 2017 yılında Türkiye'ye Artvin'den giriş yaptı. Rize'ye kadar gelen böceğin 300 çeşit bitki, sebze ve meyveden beslendiği bildirildi. Karadeniz bölgesinde gittikçe yaşam alanını geliştirmeye başlayan böceğe karşı Tarım ve Orman Bakanlığı önceden tedbirlerini almaya başladı. Yeşili ve Karadeniz iklimini çok seven kahverengi kokarca, fındık için de bir tehdit oluşturuyor.

Amerika'da bir yerde görüldükten sonra 10 yılda tüm Amerika'ya yayıldı. Amerika'nın heryıl bu böcekle mücadele için milyarlarca dolar harcadığı göze alındığında kahverengi kokarcaya karşı daha fazla önlem alınması gerektiği bildiriliyor.

Kaynak: Editör: SHA
Etiketler: Yoğun, olarak, görüldüğü, Gürcistanda, çevreye, çok, büyük, zarar, veren, kahver
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gürcistan'ı yedi bitirdi şimdi sıra Karadeniz'de
Gürcistan'ı yedi bitirdi şimdi sıra Karadeniz'de
Yorumlar
Haber Yazılımı