Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 20:59 Bu haber 160 kez okundu
 
Bakan Kurum açıkladı! Paralı poşette yeni dönem
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulaması hakkında yeni açıklamalarda bulundu.
Gündem Haberi
Bakan Kurum açıkladı! Paralı poşette yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar hakkında, "Poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanımını zorunlu hale getirdik" dedi.

POŞETLERDEKİ LOGOLAR ALANIN YÜZDE YİRMİSİNİ GEÇMEYECEK

Eczanelerde ilaçlar için kullanılacak plastik poşetlerin tüketiciye ücretsiz olarak verilebileceğine değinen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Usul ve esaslar kapsamında yer alan ve ücrete tabi tutulan poşetlerin çift kat kalınlığı için 40 mikron ve üzerinde olma zorunluluğunu getirdik. Çift kat kalınlığı 40 mikrondan daha küçük olanların (gıda hijyeni amaçlı verilenler ile eczanelerde ilaçların taşınması için verilenler hariç) kullanımı kısıtlandı. Usul ve esaslar kapsamında kalan ve ücretlendirmeye tabi tutulan poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanımını zorunlu hale getirdik. Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarına ait marka ve logolar, poşetin tek yüzeyinde yer alacak ve alanın yüzde yirmisini geçemeyecek” diye konuştu.

PLASTİK POŞETLER BARKODLU ÜRETİLECEK

Satış noktalarının, ücrete tabi olan plastik poşetlere alternatif olarak kullanıcı ve tüketicilere kağıt veya bez ile file ve benzeri çok kullanımlık taşıma ekipmanlarını sunmaları gerektiği vurgulayan Bakan kurum, “Satış noktalarının plastik poşet talep etmeyen kullanıcı ve tüketicilere talepleri dışında plastik poşet satılamayacağı ayrıca belirtilmiş olmakla birlikte tüketici veya kullanıcının kendisine ait taşıma ekipmanı ile alışveriş yapmasına engel olacak herhangi bir faaliyette bulunamayacağı hususunda da düzenlemede bulunulmuştur. Plastik poşetlerin barkodlu olarak üretilme zorunluluğu ayrıca vurgulanmış olmakla birlikte barkod sistemi bulunmayan satış noktalarının plastik poşet satışlarını adet bazlı göstermeleri için yazar kasalarda düzenleme yapılması gerektiği de ayrıca belirtilmiştir. Düzenlemeye uymayan plastik poşetlerin 31 Mart 2019 tarihinden itibaren satışına izin verilmeyeceği belirtilmiştir" şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Çevre, Şehircilik, Bakanı, Murat, Kurum, plastik, poşetlerin, ücretlendirilmesi, paralı, poşette, yeni, dönem, samsun, haber, ajansı, samsun haber ajansı,
Yorumlar
Haber Yazılımı